Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

18 | 10 | 2019

SAŁATKA OWOCOWA

Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Były przygotowania: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy? Już planujemy kolejną zdrową i smaczną potrawę.

tekst i foto Marta Grabowska

Dziecięce laboratorium nauki i zabawy

19 września w naszym przedszkolu odbyły się  warsztaty z biologii, prowadzone przez Panią Elżbietę Pogoda z LABIQ Dziecięce Laboratorium Nauki i Zabawy. Podczas spotkania Pani Elżbieta zapoznała dzieci z układem pokarmowym człowieka. Dzieci na zajęciach dowiedziały się jak funkcjonuje układ trawienny, gdzie trafia pokarm i jaką drogę musi pokonać. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy o tajemnicach naszego organizmu. Dowiedzieliśmy się m.in. gdzie produkowana jest ślina, dlaczego musimy dobrze rozgryźć jedzenie oraz ile metrów ma jelito cienkie.

tekst i foto Marta Grabowska

Spotkanie z alpakami

17 czerwca gościliśmy w naszym przedszkolu Alpaki, zwierzęta które są przyjazne i lubią dzieci. Przedszkolaki głaskały je, karmiły i czesały, ponadto dzieci dowiedziały się mnóstwa ciekawych informacji na temat hodowli i życia tych zwierząt. Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie zostały udomowione. Z wyglądu przypominają lamę, ale w przeciwieństwie do lam, alpaki prawie nie polują i nie przejawiają żadnej agresji. Alpaki to ssaki parzystokopytne z rodziny wielbłądowatych, choć wcale nie mają garbów. Ich wielkim przysmakiem jest marchewka, trawa i siano. Alpaki prawie nie mają zębów – tylko kilka na dole. Wełna tych zwierząt występuje w szerokiej gamie kolorów i wykorzystuje się ją do produkcji poduszek, kołder, szyje się swetry, marynarki oraz pościel wełnianą.

Przedszkolaki były pod ogromnym wrażeniem przybyłych gości:)

tekst o foto: Marta Grabowska

Gminny Konkurs Recytatorski


W dniu 12 czerwca 2019r. w świetlicy wiejskiej w Pogorzeli odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. W konkursie wzięły udział dzieci z Przedszkoli z terenu Gminy Olszanka: Krzyżowic, Przylesia, Jankowic Wielkich oraz z Olszanki. Uczestnicy konkursu przedstawili utwory o tematyce patriotycznej,w ramach oficjalnych obchodów 100 -lecia Niepodległości Polski.
Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się wspaniale i otrzymali wyróżnienia w postaci książek ufundowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance.

tekst i foto: Marta Grabowska

ALPAKOTERAPIA - FOTORELACJA

tekst i foto: Marta Grabowska

 

Czytaj więcej: ALPAKOTERAPIA - FOTORELACJA

SPOTKANIE W BIBLIOTECE

20 grudnia przedszkolaki z obu grup udały się do Gminnej Biblioteki w Pogorzeli.  W Bibliotece zapanował przedświąteczny nastrój, ponieważ tematem spotkania były tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz wykonanie świątecznych ozdób i dekoracji. Pani z biblioteki wprowadziła wszystkich w  świąteczną atmosferę opowiadając o symbolice pierwszej gwiazdki, wieczerzy wigilijnej, opłatka i sianka pod obrusem. Były także świąteczne zagadki i wspólne śpiewanie kolęd. Ale oczywiście głównym punktem spotkania było wykonanie ozdób i dekoracji świątecznych.  Wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera, a całe spotkanie zakończyło się życzeniami i wspólnym zdjęciem.

 

tekst i foto: Marta Grabowska

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "ODWAŻNY PASTUSZEK"

 

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

10:09 (2 godziny temu)
 
 
do ja
 
 
 
 
Dnia 7 listopada nasze Przedszkole odwiedził Teatr Eden  ze spektaklem pt. ”Odważny pastuszek”. Była to historia pasterza Dawida,  który dzięki swojej odwadze pomógł Królowi Saulowi zapanować nad jego złym humorem. Przedstawienie angażowało dzieci do współtworzenia akcji. Przedszkolaki  pomagały budować zagrodę dla owieczek, wkładały owieczki do niej, śpiewały piosenkę i tańczyły dla króla. Dzieci z wielkim zaangażowaniem oglądały i słuchały opowieści i podziwiały kolorową scenografię, stroje i grę aktorów. Ze spektaklu wypłyną cenny morał uczący szacunku dla słabszych i mniejszych oraz to, że bycie dobrym i miłym dla innych potrafi czynić cuda. 

 tekst i foto: Marta Grabowska

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji obie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień. O godz. 11:11 przedszkolaki wraz z uczniami szkoły wspólnie zaśpiewały hymn. Po południu grupa "Kubusiów" zaprezentowała montaż słowno - muzyczny, podczas którego dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski. Dumnie odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” oraz wiele patriotycznych pieśni.
Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. 
Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

 

tekst i foto: Marta Grabowska

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

27 września 2018 roku do przedszkola z wizytą przybył policjant z Komendy Powiatowej Policji w Lewinie Brzeskim. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan policjant przybliżył dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadał o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Uzyskana wiedza na pewno naszym przedszkolakom się przyda.

tekst i foto: Marta Grabowska

 

 

OLIMPIADA SPORTOWA

22 maja 2018 r. przedszkolaki wzięły udział w VIII Gminnej Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków, które organizatorem było Publiczne Przedszkole w Przylesiu. Celem imprezy było przede wszystkim zintegrowanie grup przedszkolnych z terenu gminy Olszanka oraz zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej. Uczestnicy olimpiady zmagali się w kilku konkurencjach. Wśród nich był slalom z woreczkiem na rakietce tenisowej, sadzenie ziemniaków, tor przeszkód, bieg na czworakach, skoki na piłkach. Każde zadanie dostosowane było do umiejętności maluchów. Wszystkie przedszkola otrzymały pamiątkowe dyplomy a uczestnicy medale. Wszystkim sportowym konkurencjom towarzyszyły wielkie emocje i gromkie brawa.
 

SPOTKANIE BIBLIOTECZNE

W „Tygodniu Bibliotek”, tradycyjnie rozpoczynającym się 8 maja, biblioteka szczególnie zaprasza w swoje progi najmłodsze dzieci. W tym okresie rodzi się zamiłowanie do książek, oglądania, słuchania, a potem w miarę rozwoju umiejętności, samodzielnego czytania i opowiadania. 11 maja2018 r. dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Gminną Bibliotekę w Pogorzeli, aby złożyć pani Bożenie Adamowicz życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza. Na placu przed biblioteką dzieci miały okazję wysłuchać wielu ciekawych utworów, bajek i opowiadań czytanych przez nie tylko przez uczennice Publicznego Gimnazjum w Olszance, ale również przez panią Adriannę Gall, panią Teresę Guszpit, panią Elżbietę Kowalcze – bibliotekarkę z Czeskiej Wsi oraz panią Bożenę Adamowicz. Panie zachęcały dzieci do przeglądania książeczek z ilustracjami, zadawania pytań oraz częstego odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami.

tekst i foto: Marta Grabowska

SPOTKANIE AUTORSKIE W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU W OLSZANCE

 

W czwartek 17 maja 2018 r. Publiczne Przedszkole w Olszance gościło panią Monikę Sawicką- pisarkę, autorkę bestsellerowych powieści dla dorosłych i dzieci. Podczas spotkaniaopowiedziała najmłodszym o swojej książce pt.: „O Kajtku Szczęściarzu”, której bohaterem jest mały piesek- Kajtek- znaleziony przez strażaka.Autorka przeczytała kilka fragmentów książki, a dzieci z zaciekawieniem jej słuchały i odpowiadały na pytania. Zainteresowały  się też  książką o dalszych losach pieska pt. „Zakochany Kajtek”. Przedszkolaki poznały tajniki pracy pisarza, dowiedziały się, w jaki sposób powstaje książka i skąd należy czerpać pomysły. Spotkania autorskie są jedną z form popularyzacji literatury, służą promocji książek i ich twórców. Takie spotkania z czytelnikami są bardzo ważne i bezcenne dla każdego autora. Jak mówi Monika Sawicka, dla niej spotkania autorskie z najmłodszymi czytelnikami stanowią  nieskończone źródło inspiracji. W dzieciach ujmują ją przede  wszystkim spontaniczność i szczerość. Z tego względu są też  one najlepszymi krytykami i z ich zdaniem się liczy. Spotkania autorskie potrzebne są także czytelnikom, ponieważ dają możliwość poznania ludzi pióra, uczą odbioru literatury i zachęcają do czytelnictwa. Szczególnie ważne są w edukacji czytelniczej małych dzieci, które dopiero kształtują swoje nawyki. Monika Sawicka w swoim dorobku oprócz książek dla dzieci ma jeszcze kilka powieści dla starszych czytelników i opowiadania. Jest autorką takich powieści jak: „Kruchość porcelany”, „Mimo wszystko”, „Dobrze, że jesteś”. Dziękujemy pani Marii Pikul – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Olszance oraz pani Bożenie Adamowicz – kierownik Gminnej Biblioteki w Pogorzeli za zorganizowanie w naszym przedszkolu spotkania z autorką.

                                                                                                                 Marta Grabowska

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

 

W dniu 17 kwietnia 2018 roku w świetlicy wiejskiej w Czeskiej Wsi odbył się Gminny Konkurs Recytatorski, w którym wzięły udział dzieci z naszego przedszkola. Wiersze recytowały przedszkolaki z Krzyżowic, Michałowa, Przylesia, Jankowic Wielkich oraz z Olszanki. Tegoroczni uczestnicy konkursu mieli zaprezentować wybrany utwór Jana Brzechwy lub Władysława Bełzy. Niektórzy z uczestników konkursu przebrani byli za postaci z recytowanego przez siebie wiersza. Na sali były więc obecne Żuki, Biedronki, Muchomorki, Hipopotam.
Przedszkole w Olszance reprezentowali:
Maja Kubik - wiersz Jana Brzechwy"Na straganie"
Maja Oliwa - wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka"
Gabriela Dorociak - wiersz "Samochwała"
Hubert Rosiński - wiersz "Pytalski"
Magdalena Łodziana - wiersz "Foka"
Sebastian Dorociak - wiersz "Brudas".

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia w postaci książek ufundowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance.

tekst i foto: Marta Grabowska


Egzamin gimnazjalny 2018

Tegoroczny egzamin gimnazjalny dobiegł końca. Jak co roku wywołał mnóstwo emocji. Nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, że najtrudniejsze zadania dotyczyły części matematyczno-przyrodniczej. Wyniki dopiero 6 czerwca. Trzymamy kciuki!

LEKCJA BIBLIOTECZNA - O SYMBOLACH WIELKANOCNYCH

Święta Wielkanocne to niepowtarzalny czas. Wszyscy lubimy kolorowe pisanki, pyszne babki i mazurki czy oblewany poniedziałek. Aby przybliżyć dzieciom tradycje i zwyczaje świąt, udaliśmy się do Gminnej Biblioteki w Pogorzeli na zorganizowaną przez panią Bożenę Adamowicz lekcję biblioteczną. Dzieci z uwagą wysłuchały wierszy o tematyce świątecznej, rozwiązywały zagadki dotyczące symboli świąt Wielkanocnych, kolorowały kurczątka, a następnie uzupełniały  wielkanocny koszyczek. 
Mamy nadzieję, że świąteczny nastrój jaki był wyczuwalny podczas spotkania nie opuści uczestników przez całe Święta Wielkanocne.
tekst: Marta Grabowska
foto: Anna Adamowicz
 

Z WIZYTĄ U STOMATOLOGA

 

W grudniu przedszkolaki wraz z paniami wybrały się do gabinetu stomatologicznego w Olszance. Celem wizyty była pogadanka na temat konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Przedszkolaki dobrze wiedzą o negatywnym wpływie próchnicy na zęby mleczne i na zęby stałe, wiedzą jakie pokarmy dobrze służą budowie zębów, a jakie je niszczą. Dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz obejrzeć wygląd i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Dowiedziały się również jak dbać o zęby, by były zawsze piękne i zdrowe.  Wizyta u stomatologa odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków, gdyż jeszcze długo opowiadały o niej w przedszkolu i z pewnością w domu. Mamy nadzieję, że dzieci nie będą czuć lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę.

tekst: Marta Grabowska

foto: Anna Adamowicz i Marta Grabowska

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE


W listopadzie przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone, a każdy był piękny i wyjątkowy. Korzystając z zaproszenia pani Bożeny Adamowicz udaliśmy się do Gminnej Biblioteki w Pogorzeli, w celu wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, ‘Jadą, jadą misie”, kolorowały ulubione misie, konstruowały misia.Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

tekst i foto: Marta Grabowska

Spektakt pt. "Bezpieczny Przedszkolak"

27 października przedszkolaki udały się do SP w Olszance  na przedstawienie w wykonaniu  aktorów z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, pod tytułem „Bezpieczny Przedszkolak”. Teatrzyk był doskonałą formą powtórzenia i utrwalenia zasad bezpiecznego poruszania się na drodze oraz korzystaniu ze środków komunikacji miejskiej. Spektakl wprawił wszystkich widzów w radosny nastrój. Dzieci miały możliwość aktywnego uczestniczenia w spektaklu. 

 

tekst i foto: Marta Grabowska

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

17 września 201 7r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w  Lewinie Brzeskim. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.   Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi podziękowanie.

tekst i foto: Marta Grabowska

Wizyta geodety

Dnia 14.06.2017 r. nasze przedszkole odwiedziła p. Agnieszka Barwińska –mama Michała. Pani Agnieszka zapoznała dzieci z zawodem geodety, który wykonuje. Przybliżyła im na czym polega ta praca. Przywiozła różne narzędzia, które potrzebuje w czasie wykonywania swojej pracy. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, oglądały oraz same próbowały pod okiem p. Agnieszki dokonywać pomiaru. Zadawały wiele pytań, wszystko ich interesowało. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci dostały od p. Agnieszki mapę przedszkola. W podziękowaniu za spotkanie dzieci wręczyły na pamiątkę laurkę.    

tekst i foto: Anna Adamowicz

Występ zespołu z Ukrainy

Dnia 12.06.2017 r. wszystkie dzieci udały się do szkoły, aby zobaczyć występ zespołu z Ukrainy. Artyści prezentowali się w swoich kolorowych strojach bardzo ładnie. Dzieci podziwiali ich piękne tańce oraz śpiew w języku polskim i ukraińskim. Na koniec występu wszystkie dzieci podziękowały gromkimi brawami artystom za udany występ.

tekst i foto: Anna Adamowicz

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1391839
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
274
1029
7265
1376999
1391839